Adaptácia do nového prostredia, najmä pre malé deti, môže byť náročná emocionálna skúsenosť. Keď vaše dieťa začne chodiť do škôlky, je dôležité poskytnúť mu podporu a uľahčiť mu prechod do tejto novej fázy jeho života. Myslite aj na to, že každé dieťa je iné, a preto aj samotný proces adaptácie, ako aj jeho dĺžka, je veľmi individuálna. Netreba sa znepokojovať, keď to práve vášmu drobcovi ide o niečo pomalšie. Radi by sme vám sprostredkovali naše skúsenosti, ktoré vedia dieťatku situáciu uľahčiť.

1. Poznajte škôlku

Dôležité je, aby ste sa pred vstupom do škôlky oboznámili s prostredím. Tým, že budete mať predstavu o tom, ako škôlka funguje, môžete dieťaťu lepšie vysvetliť, čo môže očakávať. Je napríklad dobré ísť na prechádzku popri škôlke. Porozprávať mu, čo tam deti robia a zažívajú.

2. Pravidelná komunikácia

Udržiavajte otvorenú a pravidelnú komunikáciu so škôlkou. Zistite, aké sú aktivity a udalosti, ktoré sa budú konať, a informujte sa o pokroku vášho dieťaťa.

3. Ranná pohoda je dôležitá – dajte si čas

Nechajte si dostatok času na ranné prípravy. Je dôležité, aby ste sa mohli na deň v škôlke v pokoji vychystať. Ušetrí vás to pred ranným stresom. Pohoda rodičov je veľmi dôležitá.

chlapec sa lúči s rodičom

 4. Ranný rituál

Vytvorte ranný rituál, ktorý bude dieťa očakávať a tešiť sa naň. Môže to byť obľúbené jedlo na raňajky alebo malá hra pred odchodom do škôlky.

5. Učte dieťa emocionálnym zručnostiam

Pomôžte dieťaťu identifikovať a vyjadriť svoje emócie. Učte ho, ako hľadať slová na vyjadrenie svojich pocitov a riešiť stresujúce situácie. Pýtajte sa, ako by to chcelo ono a predovšetkým ho počúvajte.

6. Známe predmety

Niektorým našim detičkám pomáhajú známe predmety, či fotografie najbližších. Plyšáčik na zaspávanie, alebo obľúbená hračka sú „istotou“, ktoré deti v úvode ocenia. V novom prostredí sa tak cítia viac pohodlne.

7. Podporte záujmy dieťaťa

Podporujte záujmy svojho dieťaťa. Ak má obľúbené aktivity alebo hobby, podnecujte ho, aby sa nimi aj v škôlke venovalo.

8. Buďte pozitívni

Dajte dieťaťu vedieť, že ste naň hrdí, keď je v škôlke. Pozitívne povzbudenie má veľký vplyv na sebavedomie dieťaťa. Môžete dieťatku napríklad porozprávať, čo všetko zaujímavé ho na ďalší deň v škôlke čaká. „Bude tam aj tvoja kamarátka Zarka.“ „Videl si tých slimáčikov, čo v škôlke majú, môžeš ich nakŕmiť.“

mama a dcera sa lucia skolka

9. Hrejivý príbeh O láske

Napíšte dieťaťu hrejivý príbeh na dobrú noc, v ktorom mu dáte najavo svoju lásku a podporu.

10. Buďte trpezliví

Najdôležitejšie je byť trpezlivý a vnímavý voči potrebám a pocitom svojho dieťaťa. Každé dieťa sa adaptuje vlastným tempom, a preto je dôležité byť pripravený na rôzne emócie a reakcie.

S láskou, podporou a týmito tipmi môžete pomôcť svojmu dieťaťu prejsť touto novou fázou jeho života s väčšou pohodou a sebavedomím.

Na záver ešte jedna dôležitá myšlienka. Nezabúdajme, že aj odlúčenie od nás rodičov, deťom prospieva vo vývoji. No rodičia musia byť sami presvedčení, že dieťa chcú do škôlky skutočne dať. Ak to tak nie je, dieťa cíti našu neistotu, nech robíme čokoľvek. Mali by sme si byť teda v prvom rade istí svojím rozhodnutím a uvedomiť si, že toto obdobie môže byť ťažké. Z našej skúsenosti vieme, že ak majú rodičia v tomto jasno, aj dieťa sa omnoho ľahšie zadaptuje.

Ak máte v procese adaptácie ďalšie otázky alebo potrebujete ďalšie informácie, neváhajte sa nás pýtať.

Keďže detičky prijímame počas celého školského roka, budeme článok pravidelne aktualizovať. Oceníme aj tipy od našich súčasných rodičov.

Viac informácií o našej škôlke nájdete na webstránke www.kalogatia.sk/skolkamimiamonty/

 

Tím MIMI a MONTY