V predškolskom veku sú deti ako huby. Nasávajú nové informácie a slová rýchlosťou svetla. No nie je to jediný dôvod, prečo odporúčame  v tomto veku veľa čítať. Spomínate si na príjemné chvíle s babičkou či mamou?
Pri spoločnom čítaní si s našimi drobcami vytvárame spomienky, ktoré si obe strany cenia po celý život. Tento kvalitný čas nám pomáha budovať si vzájomnú dôveru a puto 😊. Využite sychravé jesenné dni na intenzívnejšie trávenie spoločných chvíľ a čítanie sa stane príjemným rituálom, z ktorého vám neskôr vyrastú nadšení čitatelia.

Obrázky z reálneho života

V našej škôlke MIMI a MONTY sa inšpirujeme Montessori prístupom. Aj preto naša dnešná knižná inšpirácia nebude o ježibabách, princeznách, Elzách či rozprávajúcich autíčkach.

Myslíme si, že deti vo veku 2,5 -6 rokov môže fantazijná literatúra miasť, alebo v istých prípadoch vystrašiť, spôsobiť im nočné mory alebo rôzne fóbie a strachy. Preto odporúčame výber kníh, ktoré zachytávajú reálne obrazy z prírody, alebo zo života detí.

Pri čítaní s deťmi v predškolskom veku klaďte dôraz na interakciu. Diskutujte s deťmi o obrázkoch a príbehu. Klaďte otázky, ako „Čo si myslíš, že sa stane ďalej?“ alebo „Pozri, čo je na tejto strane obrázku.“ „Ako sa asi cíti Barborka?“ Kniha je ako okno do sveta. Pomáha deťom rozumieť skutočnému svetu a prírode. Čítanie o rôznych zvieratách, rastlinách a denných činnostiach môže rozvíjať ich chápanie reálnych situácií.

Záujmy a čítanie

Pozorujte, čo zaujíma vaše deti, a ponúknite knihy, ktoré sú s týmto záujmom spojené. To môže zvýšiť motiváciu knihu otvoriť a prečítať. Farby a plody jesene, domáci miláčikovia, písmenkové rýmovačky, kvitnúce kvety a včielky, námetov je množstvo. Čítanie s deťmi v predškolskom veku je jedným z dôležitých spôsobov ako podporiť ich rozvoj a pripraviť ich na školu.

Aj my pridávame zopár osvedčených knižných tipov na dlhé jesenné večery 😊.

Barborka, Kubko a Terka a svet škôlkarov

Návšteva lekára, zlý sen či nové situácie s deťmi na ihrisku. Príbehy, ktoré vysvetľujú svet deťom od troch rokov. Čítanie o Barborke, Terke a a Kubkovi prinášajú mnoho pútavých kreslených situácií, ktoré deti bežne zažívajú a nie vždy ide o tie príjemné.  U našich škôlkarov patria k tým najobľúbenejším.

knihy škôlkaSvet zvierat

Čítate knihu po stýkrát a stále dookola. Veľmi dobre. Keď deti fascinuje svet zvierat, pripravte sa na to, že jednu knihu prečítate nespočetne krát. Deti milujú opakovanie, utvrdzujú si pritom čo už vedia, a nachádzajú či vysvetľujú si v hlávkach ďalšie súvislosti. Slovná zásoba raketovo rastie. Do pozornosti dávame napríklad knižku Tuláci zo sveta zvierat, či detské encyklopédie zo sveta zvierat, ktorých je v kníhkupectvách neúrekom.

Keď sa predsalen chcete trocha ponoriť do sveta fantázie vhodnou knihou bude napríklad príbeh Malý medvedík a jar. Ide o milý príbeh o nečakanom priateľstve, ktoré vzniklo s prvými jarnými kvetmi.

Záujem o mláďatká a spev nám často pomáha rozvíjať kniha Martiny Jelenovej Zvieratká a mláďatká.

Písmenkoví kamaráti a ABECEDA

Písmeno Z: Počíta si zebra – pruhované rebrá. Knihy plné veselých básničiek, kde sa deti zoznamujú so zvieratkami, ovocím či zeleninkou v abecednom poradí. V senzitívnom období na rozvoj jazyka sa opakovaním učia nové slová, frázy a budujú si slovnú zásobu, učia sa  rýmovať.  Deti naberajú istotu a pomaly rozoznávajú jednotlivé hlásky v slovách.

Sú to presne tie knihy, ku ktorým sa aj my v škôlke pravidelne vraciame. Navyše spolu s ovocnými a zeleninkovými kamarátmi  pripravujeme interaktívne hodiny. Ochutnávame šípkový čaj , pečieme jablkový koláč, ovoniavame a maľujeme pór, zážitkovo približujeme slová z knihy v reálnom živote. Nachádzame zdravie na tanieri.

Cez okienka do ľudského tela

Osobitnou kategóriou kníh sú tie o ľudskom tele. Poviete si, to je oblasť pre žiakov základných škôl. No my sme sa v škôlke presvedčili, že deti fascinuje spoznávanie ľudského tela už od najmenších detí. Už niekoľko rokov a v rôznom veku detí sa vraciame k okienkovej knihe – Moja veľká kniha odpovedí. Moje telo.

Nezabúdajme, 15 až 20 minút denne na príjemnom mieste podporí jazykový vývin, vzťah ku knihám a v neposlednom rade aj zblíženie sa s vašim dieťaťom.

MS KALOGATIA MIMI A MONTYMy v škôlke Mimi a Monty knihy milujeme, príďte sa k nám pozrieť a presvedčiť, že aj naši drobci sú na tom rovnako. Prípadne budeme rady, ak sa niektorými typmi inšpirujte.