Jar je časom obnovy, prebúdzania a objavovania. V našej Montessori škôlke je to obzvlášť dôležité obdobie. Deti sa učia a objavujú svet okolo seba vďaka pozorovaniu a zapájaniu do mnohých aktivít. Veríme, že jar je nielen časom nových začiatkov, ale aj časom na to, aby sme spoznávali bohatstvo prírody a objavovali jej zázraky. Aké? Poďte sa s nami pozrieť.

Život rastlín

Jarná sezóna prináša so sebou nový život. Deti v našej škôlke sú pozvané sledovať ako rastlinky, ktoré nedávno boli semienkom, rastú až po kvetinku či chutný plod. Súčasťou tohto procesu je starostlivosť o záhradu a záhradné dielne, kde naši drobci pomáhajú s výsadbou semienok, zalievaním rastlín a podobne. Aj tento zážitok ponúka deťom hmatateľné skúsenosti so zázrakmi prírody 😊.

jar v miomi a monty

 

                                                               

 

Pozorujeme živočíchy

Jar je tiež obdobím, kedy prilietajú vtáčiky, robia si hniezda a napokon na náš svet privedú nový život. Deti v našej Montessori škôlke majú príležitosť ich pozorovať, započúvať sa do ich piesní a samozrejme aj vytvoriť si vtáčika vlastného. Na našom dvore však nájdete aj iné tvory. Dážďovky, slimáčiky, či motýle vo svojom prirodzenom prostredí. Pozorovaním a rozprávaním na našich elipsách sa učíme o rôznych druhoch živočíchov a ako aj o ich príbytkoch. Táto skúsenosť posilňuje ich spojenie s prírodou a podnecuje zvedavosť.

Tvorivé umenie inšpirované jarou

Jar je tiež ideálnym časom tvorivého vyjadrenia. Deti majú v Mimi a Monty možnosť vytvárať umenie inšpirované jarnou prírodou. Používajú rôzne materiály ako papier, drievka, perie a prírodné farby na vytváranie svojich diel. Tento proces im umožňuje zhmotniť svoje predstavy a zdieľať svoje pozorovania o jarnej prírode.

 

 

 

 

 

Práca so sezónnymi materiálmi

V Montessori pedagogike je dôležité, aby sa vzdelávanie prispôsobovalo potrebám detí a ich záujmom. Jarná sezóna poskytuje jedinečnú príležitosť na prácu so sezónnymi materiálmi. Pracujeme s dreveným puzzle vtákov žijúcich u nás na Slovensku, deti sa učia o rôznych jarinách a zelenine, ktoré sa sadia počas tejto sezóny. Taktiež majú možnosť zahrať sa s rôznymi senzorickými a praktickými materiálmi. S predškolákmi nezabúdame na skladanie slov obľúbených zvieratiek a ich mláďatiek. Cez piesne a básničky učíme vetné skladbičky 😊.

Jar nám otvára dvere do prírody a my sme tu, aby sme naše deti viedli k pochopeniu a uctievanie jej krásy a zázrakov. Spoločne sme pripravení objaviť všetko, čo nám tento čarovný čas ponúka. Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá a zážitky, ktoré nám jar prinesie. Ak chcete, aby aj vaše detičky boli ich súčasťou,  neváhajte nás kontaktovať alebo sa zastaviť na návštevu. Aktuálne pripravujeme aj Deň otvorených dverí, o ktorom sa viac dozviete na na stránke www.kalogatia.sk/dodms .